• Interpretacja indywidualn...
  17.06.2024

IBPP1/443-54c/07/MS

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 października 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 733 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2007r. (data wpływu 31 lipca 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym z instalacjami technicznymi doprowadzonymi do budynku - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 31 lipca 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT od dostawy gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym z instalacjami technicznymi doprowadzonymi do budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską. W ramach prowadzonej działalności zamierza sprzedawać działki budowlane wraz z wybudowanymi na nich naniesieniami,

m. in.: budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym z instalacjami technicznymi doprowadzonymi do budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku VAT opodatkowana będzie sprzedaż gruntu wraz z tym naniesieniem...

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż działki gruntu z naniesieniem w postaci ww. budynku powinna być obciążona 7% stawką podatku VAT.

Stanowisko powyższe Spółka opiera na przekonaniu, że biorąc pod uwagę przepisy art. 2 pkt 6, art. 2 pkt 12, art. 5 ust. 1, art. 29 ust. 5, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit b), należy uznać, że sprzedaż budynku mieszkalnego w stanie surowym zamkniętym z doprowadzonymi do niego instalacjami technicznymi mieści się w PKOB 111 – budynki mieszkalne, jednorodzinne. W konsekwencji spełnia warunki art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT do uznania go za obiekt budownictwa mieszkaniowego i można zastosować do dostawy stawkę 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W świetle postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Jak więc wynika z powyższego grunt jest towarem w rozumieniu ustawy (art. 2 pkt 6 ustawy), a zatem odpłatna dostawa gruntu (np. sprzedaż, zamiana) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Jeśli natomiast chodzi o stawkę obowiązującą przy sprzedaży (przeniesieniu własności) gruntu, na którym posadowiony jest trwale z tym gruntem związany budynek lub budowla, to decyduje o tym charakter tegoż obiektu budowlanego oraz zasady jego opodatkowania, ponieważ w takim przypadku wartość gruntu stanowi składnik podstawy opodatkowania budynku lub budowli.

Sprzedaż gruntu w takim przypadku nie ma charakteru samodzielnego, lecz jest związana z obiektem, który z tym gruntem jest trwale związany.

Stawką podstawową w podatku od towarów i usług, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy, jest stawka 22%. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady m. in. w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit b) ustawy. Z przepisu tego wynika, że do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego zawiera art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl której obiektami takimi są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z powyższego ustawa o podatku VAT, poprzez podanie klasyfikacji, odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. Zgodnie zatem z PKOB przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych. Budynkami natomiast są zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Budynek mieszkalny w stanie surowym zamkniętym z instalacjami technicznymi doprowadzonymi do budynku, w świetle powyższych przepisów i definicji jest obiektem budownictwa mieszkaniowego.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przestawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż dostawa przedmiotowego gruntu wraz z rozpoczętą na nim budową budynku mieszkalnego w stanie surowym zamkniętym z instalacjami technicznymi doprowadzonymi do budynku, dokonana do dnia 31 grudnia 2007r., będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki w wysokości 7%, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...