Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Kodeks etyki komornika sądowego


- Uchwała nr 1603/V Krajowej Rady Komorniczej z dnia 06 września 2016 r. ze zm. Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego

Dział I Zasady ogólne

§ 2. Podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej

Uchybienie zasadom etyki zawodowej, rozumiane jako postępowanie sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości, narusza powagę i godność urzędu komornika sądowego, stanowiąc podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej na podstawie art. 222 pkt 1 uoks.

§ 3. Zadania organów samorządu komorniczego

Organy samorządu komorniczego sprawują pieczę nad przestrzeganiem zasad etyki zawodowej oraz stoją na straży powagi, godności i niezależności samorządu zawodowego.
Krajowa Rada Komornicza jest uprawniona do dokonywania zmian i wykładni Kodeksu Etyki.
Każdy Komornik obowiązany jest współdziałać w strzeżeniu powagi i godności zawodu, bronić jego tożsamości i niezależności.
W przypadkach niewymienionych w Kodeksie Etyki komornicy powinni kierować się zasadami ustalonymi w uchwałach samorządu i orzecznictwie komisji dyscyplinarnej.

§ 4. Składanie przyrzeczenia

Komornik po powołaniu, na najbliższym walnym zgromadzeniu izby komorniczej składa następujące przyrzeczenie:

„Oświadczam, że treść Kodeksu Etyki Zawodowej Komornika Sądowego jest mi znana i uroczyście przyrzekam przestrzegać jego postanowień”.

§ 5. Odpowiedzialność dyscyplinarna

Komornik, który naruszył zasady etyki zawodowej, powinien podjąć niezwłocznie działania zmierzające do usunięcia skutków tego naruszenia lub w inny sposób zadośćuczynić osobie dotkniętej takim postępowaniem.
Obwiniony nie może uchylać się przed postępowaniem dyscyplinarnym ani dążyć do uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia inną drogą niż w sposób zgodny z prawem i etyką.
Komornik obowiązany jest do współdziałania z Krajową Radą Komorniczą, radą izby komorniczej, komornikami wizytatorami, Rzecznikiem Dyscyplinarnym oraz Komisją Dyscyplinarną, a w szczególności do niezwłocznego stawienia się na wezwanie, do udostępnienia pomieszczeń kancelarii oraz do okazania urządzeń ewidencyjnych, akt egzekucyjnych, systemu teleinformatycznego, innych dokumentów, a w zakresie finansowym: urządzeń do ewidencji operacji finansowych w postaci papierowej i elektronicznej, wyciągów bankowych i środków pieniężnych w gotówce.

§ 6. Obowiązki komornika

Komornik, jako funkcjonariusz publiczny wykonujący zawód zaufania publicznego, obowiązany jest do postępowania zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa i swoim sumieniem, złożonym ślubowaniem oraz przyrzeczeniem, zasadami współżycia społecznego, dobrymi obyczajami, wykazywania się należytą rzetelnością i sumiennością, kierowania się zasadami uczciwości, godności, honoru oraz do dochowania tajemnicy prawnie chronionej.
Komornik powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli, wiedzy, w sposób bezstronny, ze szczególnym poszanowaniem praw i godności stron podejmowanych czynności, uczestników postępowania oraz podwładnych.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.